Vesmír
Sonda Messenger úspěšně vyfotografovala povrch Merkuru
Americká vesmírná sonda Messenger proletěla v pondělí 6. října 2008 kolem planety Merkur.

 ..........................................................
Povrchu Merkuru zachycený sondou Messenger ze vzdálenosti 200 kilometrů
Snímek sonda Messenger; NASA

..........................................................


Sonda Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) měla za úkol vyfotografovat povrch nejmenší planety Sluneční soustavy a úspěšně se jí podařil druhý ze tří plánovaných přeletů. Messenger (zkratka z MErcury Surface, Space ENviroment, GEochemistry and Ranging - Povrch Merkuru, vesmírné prostředí, geochemie a měření) získala záběry při rychlosti kolem 23 800 kilometrů za hodinu ze vzdáleností více jak 200 kilomemmtrů nad povrchem Merkuru.

"Všechno šlo podle plánu," prohlásila Helen Johnson, mluvčí Laboratoře aplikované fyziky Univerzity Johna Honkinse. "Při pondělním přeletu jsme se zaměřili na v současnosti odvrácenou stranu planety."

Poprvé přeletěla sonda kolem Merkuru 14. ledna 2008, třetí a poslední přelet je naplánován na podzim, ale až v září 2009. Merkur je - i přes svoji relativně malou vzdálenost od Země - nejméně prozkoumaným a nejmysterióznějším tělesem Sluneční soustavy. Mise sondy Messenger má podle vědců napoci k objasnění procesů v jeho atmosféře i na povrchu planety. Pozorování se kromě jiného zaměřuje také na silné magnetické pole planety nebo vulkanické erupce na povrchu.

Autor: MiM
Zdroj: NASA