» Čaj a literatura
Co jsem zažil s Dračíma očima
Podčárník

Jezdím rád v létě na hory. Před několika lety, to bylo mému synovi zrovna pět let, jsme jeli do Orlických hor. Když jsme přijeli na chatu, kde jsme měli bydlet, s překvapením jsme zjistili, že tam budeme skoro sami. Měli jsme jen jedny sousedy, rodinku z Náchoda - taťka, mamka a jejich pětiletá holčička. Yfča (tak komolím jméno svého následníka) to přivítal a už se těšil na výlety do kopců. Ještě musím dodat, že na té chalupě si musel každý vařit sám, byla tam docela slušně zařízená kuchyňka. Ještě v Praze jsem nakoupil zásoby a samozřejmě jsem také zašel do Dobré čajovny, abych vybral nějaké čaje. Objevil jsem i Dračí oči, čaj, který mám rád.

Těsně svinuté pravidelné kuličky z tipsů zeleného čaje, dochucené jasmínovým listem přidávaným při sušení. Kvalitní jasmínové aroma vydrží i dosti dlouho po dopití čaje. Když připravujete tento čaj ve skleněném nádobí, naskytne se vám krásný pohled na rozvíjející se kuličky. Nálev je zelenkavě svěží a silně aromatický. Doma jsem čaj přesypal do malé plechovky, kterou jsem opatřil štítkem Dračí oči.

A teď zase zpátky do hor. Něžnější polovička manželského páru, se kterým jsme okupovali celou chatu, byla taková typická domácí puťka. Hodná, obětavá, pro rodinu by se rozkrájela, ale shůry jí skutečně nebylo příliš dáno a v apatyce (natož v čajovně) nenakoupila. Oba jsme kmitali po kuchyni a zabydlovali se tam, když jí padlo oko na plechovčičku s tím podivným nápisem. A hned se zajímala, co to je. Otevřel jsem krabičku, vysypal několik čajových kuliček na dlaň a začal jí vyprávět nesmyslnou vymyšlenost. Podle ní v Číně žijí malinkatí bílí dráčci, jejichž mozky se suší a potom se přidávají do čajů. Dívala se na mě jako bacil do lékárny, ale když jí to Yfča (už tehdy se dokázal chytit každého nesmyslu a skvěle jej rozpracovat) nejenom potvrdil, ale dokonce jí smrtelně vážně vyprávěl, jak si o ty sušené mozečky píšeme až někam do ciziny, uvěřila.

To ji přesvědčilo. Vyběhla do společenské místnosti, která s kuchyňkou sousedila, a vzrušeně vyprávěla manželovi, jaké podivíny, kteří pijí čaj ze sušených dračích mozků, to mají za sousedy.

Autor: MiM
Zdroj snímku: www.id.cz

.............................................................................................................................


Sencha broskvová