Miraculum Octavum Mundi
Dukátová medaile k faksimile knihy Hodinky knížete Rohana

Soukromá mincovna a medailérství Antiquanova (www.antiquanova.com), specialista na ražbu replik vzácných historických mincí a zakázkovou ražbu v historickém stylu, uvádí na trh společně s vydavatelstvím Archa 90 (www.archa-90.cz) limitovanou sérii stříbrných a zlatých medailí k vydání faksimile francouzského středověkého rukopisu Hodinky knížete Rohana (Horae Principii de Rohan).

„Nakladatelství Archa 90 nás v první polovině roku 2008 požádalo o účast na projektu Miraculum Octavum Mundi (Osmý div světa) formou ražby zlaté a stříbrné medaile. V rámci této edice jsou v omezených nákladech přesně replikovány vzácné staré rukopisy a tisky. Po úspěšném vydání Velislavovy bible (Velislai Biblia Picta), tzv. středověkého komiksu, přichází řada na zapomenutý rukopis knihy hodinek knížete Rohana z depozitu Národní knihovny ČR. Jedná se v podstatě o luxusní návod, či kalendář středověkého člověka, jak a kdy se v jednotlivých obdobích roku modlit. Z knihy jsme vybrali několik zajímavých motivů pro líc medaile, zatímco rub zobrazuje erb zadavatele rukopisu knížete Pierra de Rohan – Gié (* 1451, + 1513). Medaile je součástí vydání knihy a je až na výjimky dostupná v sadě s totožně číslovanou s knihou,“ říká Pavel Neumann, spolumajitel medailérství Antiquanova.

Číslovaná zlatá medaile o průměru 27 mm a hmotnosti 3,5 g je ručně ražena ze zlata ryzosti 986/1000 v počtu 868 ks ve stylu francouzských dukátů konce 15. století. Stříbrná medaile stejného průměru o hmotnosti do 3 gramů je ražena z totožného páru razidel z ryzího stříbra v nákladu 111 kusů pro miniaturu knihy. Razidla podle vlastního návrhu zhotovil medailér Mgr. Petr Soušek dobovou technikou puncování a dorývání mincovního obrazu.

K tomuto poznamenává jednatel společnosti Archa 90 Rudolf Kalovský: „Stejně, jako naši zákazníci, kteří měli již možnost knihu i medaili vidět, jsem z ražby nadšen. Tato malá medaile se stala součástí knihy, jak stylově, tak i obsahově. Symbolizuje výjimečnost a luxusní provedení původního rukopisu, ale zároveň i jeho faksimile. Pro naši knihu je to vlastně taková „třešnička na dortu“. Věřím, že s medailérstvím Antiquanova budeme úspěšně spolupracovat i na dalších, pro mne srdečních projektech.“

Soukromá mincovna a medailérství ANTIQUANOVA Mgr. Petra Souška a Pavla Neumanna z Brna se specializuje na vysoce umělecké ražby mincí a medailí, především v historickém nebo historizujícím stylu. Jako jedno z mála medailérství na světě používá při výrobě původní - historické mincovní postupy: Z ručně rytých ocelových, železných i bronzových razidel se mince razí ručně nebo na šroubovém mincovním lisu. Jako materiál mincí používá Antiquanova řadu kovů od zlata až po hliník. Produkty mincovny jsou především repliky antických, a dalších historických mincí, žetony, medailony a mince podle vlastních i zákaznických návrhů. Od roku 2000 dodává Antiquanova svoje výrobky do muzeí, numismatikům, sběratelům a zájemcům o historii z celého světa.

Cena jednoho výtisku faksimile Horae principii de Rohan v luxusní dřevěné etuji s mosazným logem edice Miraculum Octavum Mundi, zlatou medailí a certifikátem kvality a shody s originálem je 74 900 Kč. Nakladatelství Archa 90 vydalo ve světové edici pouhých 868 výtisků faksimile a 111 miniatur se stříbrnou medailí (cena 11 111 Kč).

Objednávky přijímáme na moravec@archa-90.cz nebo telefonicky na 736 632 404, kde Vám také poskytneme podrobnější informace o faksimile. Zároveň si můžete domluvit termín, kdy si faksimile prohlédnete.
 
Zlaté mince si můžete koupit v krámku Zlatnictví,

stříbrné šperky a mince ve Stříbrném krámku

 
.......................................................................................................................
Nakladatelství Archa 90 představuje faksimile dalšího středověkého rukopisu
Horae Principii de Rohan - Kniha hodinek knížete Rohana

Premiéru si faksimile starého rukopisu odbyla v úterý 21. října 2008, prohlížet ji bylo možné jen v bílých rukavicích.

Nejen sběratelé, či opravdoví milovníci historie, konkrétně rukopisů a vzácných starých tisků, jistě ocení aktivitu nakladatelství Archa 90.

V úterý 21. října 2008 nakladatelství představilo vydání faksimile rukopisu Hodinky knížete Rohana. Pokud by někdo uvažoval o tom, že si publikaci pořídí, bude muset z peněženky vytáhnout neuvěřitelnou částku, 74 900 korun!

Listovat ve vzácném sběratelském kousku bylo možné pouze v bílých rukavičkách, aby mastnota z kůže vydání nepoškodila.

Originál dlouho ležel v depozitáři Národní knihovny.

„Nebylo jednoduché zlatem bohatě zdobenou knihu převést do tisku. Vyžadovalo to práci v délce 2000 hodin, než se 320 stránek rukopisu převedlo do tiskové podoby, která odpovídá originálu,“ sdělil Zdeněk Stejskal z nakladatelství Archa 90.

Dobová vazba, práškové zlato

Kniha vychází v omezeném nákladu 868 knih a 111 miniatur. V nich je rozpuštěno 110 kilogramů zvláštní emulze, která obsahuje i práškové zlato. Vazba kopíruje dobovou vazbu z červeného sametu. „Svázat jednu knihu trvá téměř tři dny. Celkem 868 knih zabralo rok práce,“ popsal Rudolf Kalovský, jednatel společnosti Archa 90, který odpovídá za výrobu faksimile. Celkové náklady na vydání 868 knih a miniatur se pohybují v rozmezí 25 – 27 milionů korun.

Rukopis Hodinky knížete Rohana vznikl zřejmě kolem roku 1500. O tři století později se dostal na zámek Sychrov, kam se přesunul bretaňský šlechtický rod Rohanů. Pozdně středověký rukopis je souborem modliteb, které se mají každou hodinu opakovat. Dále originál obsahuje sérii bohatě zdobených obrázků charakteristických pro nebeská znamení, které odpovídají určitým částem roku.

Osmý div světa

Nakladatelství Archa 90 se specializuje na nákladná vydávání rukopisů a starých tisků, které vycházejí v edici Miraculum Octavum Mundi, v překladu Osmý div světa. Archa 90 v loňském roce vydala v této exkluzivní edici již faksimile Velislavovy bible – obrázkového rukopisu z poloviny 14. století, jehož autorem byl kanovník Velislav, notář Jana Lucemburského. Faksimile bylo vystaveno na veletrhu knih v Londýně, kde publikaci obdivovali vědečtí pracovníci z oxfordské univerzity.

V úterý 21. října 2008 její zástupci podepsali s Archou 90 smlouvu o vydání faksimile Codexu Bodley, který je zřejmě prvním leporelem, a to více jak čtyři metry dlouhém. Codex je souborem starých pověstí Mexika z doby předkolumbovské. Kromě starých příběhů kniha obsahuje také rodokmeny vládnoucích mexických rodů.

Cena jednoho výtisku faksimile Horae principii de Rohan v luxusní dřevěné etuji s mosazným logem edice Miraculum Octavum Mundi, zlatou medailí (viz  článek Dukátová medaile k faksimile knihy Hodinkyknížete Rohana) a certifikátem kvality a shody s originálem je 74 900 Kč. Nakladatelství Archa 90 vydalo ve světové edici pouhých 868 výtisků faksimile a 111 miniatur (cena 11 111 Kč).

Objednávky přijímáme na
moravec@archa-90.cz nebo telefonicky na 736 632 404, kde Vám také poskytneme podrobnější informace o faksimile. Zároveň si můžete domluvit termín, kdy si faksimile prohlédnete.

.......................................................................................................................

 

Starý rukopis knížete Rohana vyšel v novém exempláři

Vzácné, půl tisíciletí staré Hodinky knížete Rohana dostanou nový život. Nejde však o stroj času, ale o starý iluminovaný rukopis - takzvané knihy hodinek byly náboženské texty, respektive návody pro středověkého člověka, kterak se během dne a roku správně modlit.

Hodinky knížete Pierra de Rohan-Gié má ve svých trezorech Národní knihovna. Nyní vznikla jejich faksimile, kterou společnost Archa 90 představí 21. října veřejnosti. Podobně stejná firma již vytvořila kopie slavné Velislavovy bible, jednoho z nejvýznamnějších evropských středověkých rukopisů.

Kopie podobně vzácných rukopisů slouží třeba k vystavování, protože staletí staré knihy lze vystavovat jen za velmi přísných podmínek a velkých finančních nákladů. Národní knihovna ale kvůli nedávné výstavě Codexu gigas musela pořídit novou speciální komoru, jež umožňuje vystavovat i velmi citlivé exponáty. Plánuje v ní ukázat nejvzácnější kus ze svých trezorů, Kodex vyšehradský.

O knihách hodinek se moc neví, protože nejsou žádnými kronikami líčícími velká tažení slavných králů či hrdinské skutky rytířů, neobsahují žádné tajemné alchymistické či magické příručky.

Knihy hodinek mají pro sběratele nesmírnou cenu

Pro sběratele středověkého umění mají knihy hodinek nesmírnou cenu i nyní, jak dokládá příklad Rothschildovy knihy hodinek z roku 1505. Ta byla uloupena nacisty v roce 1938 po anexi Rakouska a původním majitelům se vrátila až po 60 letech. V roce 1999 ji aukční síň Christie´s vydražila za 8,6 milionu liber, což je světový rekord v cenách za iluminované rukopisy.

Knihu hodinek knížete Rohana nechal vyhotovit kolem roku 1500 Pierre de Rohan-Gié (1451 až 1513). Kalendářní část knihy obsahuje pro každý měsíc obrázky nebeských znamení a činností charakteristických pro danou část roku. Další iluminace čerpaly své náměty v bibli a životech svatých.

Kniha se pak objevila až o více než 100 let později ve vlastnictví jiného člena rodu, Charlese de Rohana, prince de Soubise et d´Epinoy - v dějinách známého jako maršálek Soubise (1715 až 1787). Právě z této doby pochází první z rukopisných poznámek o původu knihy vepsaných na prvním listě hodinek. Poté se kniha opět propadá do temnot minulosti.

V 19. století se s Rohany dostala na zámek Sychrov v Čechách, kde přestála první světovou válku, vznik Československé republiky a následné zrušení šlechtických titulů a výsad. Po druhé světové válce však byl Rohanům na základě Benešových dekretů veškerý majetek zkonfiskován a oni nadobro opustili Čechy. Od té doby je jejich majetek majetkem státu, i kniha hodinek Pierra de Rohan-Gié. V roce 1951 byla kniha předána do péče Národní knihovny.

Zdroj: ČTK
Zdroj snímku: www.archa-90.cz

Cena jednoho výtisku faksimile Horae principii de Rohan v luxusní dřevěné etuji s mosazným logem edice Miraculum Octavum Mundi, zlatou dukátovou medailí (viz článek Dukátová medaile k faksimile knihy Hodinky knížete Rohana) a certifikátem kvality a shody s originálem je 74 900 Kč. Nakladatelství Archa 90 vydalo ve světové edici pouhých 868 výtisků faksimile a 111 miniatur se stříbrnou medailí (cena 11 111 Kč).

Objednávky přijímáme na moravec@archa-90.cz nebo telefonicky na 736 632 404, kde Vám také poskytneme podrobnější informace o faksimile. Zároveň si můžete domluvit termín, kdy si faksimile prohlédnete.
 
....................................................................................................................... 
Hodinky knížete Rohana - levné, nebo drahé?

Existují levné knihy, ty dražší, ale i ty opravdu velmi drahé. Mezi ty poslední patří faksimile středověkých rukopisů. Tady se cena počítá na desetitisíce a je to prý dobrá investice. S konkrétním příkladem je tu reportér Alan Hejma.

Dříve, než k tomu příkladu dojdeme, ještě pohled do ulic. Kolik by za knihu daly Rádiem Impuls oslovené Pražanky?

"Tisícovku. Možná i víc, když by ta kniha za to stála.“
„Za kvalitní knihu kolem pět set korun.“
„Pět set korun, možná víc.“

Teď ale budeme mluvit o úplně jiných knihách. Nedávno totiž vyšla faksimile, neboli věrná kopie originálu, vzácné půl tisíciletí staré knihy s názvem Hodinky knížete Rohana. Jak říká jednatel nakladatelství Archa 90, které ji vydalo, Zdeněk Stejskal, nejde o žádnou hodinářskou publikaci.

„Je to kniha, která patřila rodu Rohanů. Obsahuje hodinové motlitby tehdejší šlechty, konkrétně pana Rohana. A vlastně je to znázorněno graficky i slovně. Vůbec knihy hodinek jsou poměrně hodně cenné ve světě. Spousta lidí to má jako sběratelskou vášeň.“

Zlatem zdobený originál knihy Hodinek knížete Rohana je od roku 1951 v péči Národní knihovny a jeho hodnota je nevyčíslitelná. Sběratelé středověkých knih teď ale mají příležitost, faksimile je možno koupit za pouhých sedmdesát pět tisíc korun. Podle jednatele Stejskala je to rozumná investice, když pomineme sběratelskou vášeň.

„Stejně jako do obrazů, do vína, do nemovitostí si lidé na západě ukládají peníze do knížek. V originále je spousta zlata, tak i my jsme do té knihy použili zvláštní hmotu s práškem se zlatem. A faksimile mají určitě ve světě hodnotu stoupající.“

Tato slova vlastně potvrzuje odborník z branže, čestný prezident Asociace starožitníků, Richard Šubrt. Také by nakupoval.

„Kdyby to byl můj obor, což pro mě je obor porcelán, a bylo by něco podobného, tak určitě. Tady je potřeba se na to dívat z pohledu buďto sběratelského anebo z toho druhého pohledu, osobního.“

A komu by se nákup knihy za sedmdesát pět tisíc korun zdál opravdu jako z říše pohádek, toho jednatel nakladatelství Archa 90 Zdeněk Stejskal ujišťuje – kniha Hodinek knížete Rohana se prodává dobře.

Autor: Alan Hejma
Zdroj: www.impuls.cz

Cena jednoho výtisku faksimile Horae principii de Rohan v luxusní dřevěné etuji s mosazným logem edice Miraculum Octavum Mundi, zlatou medailí (viz článek Dukátová medaile k faksimile knihy Hodinky knížete Rohana v této kategorii) a certifikátem kvality a shody s originálem je 74 900 Kč. Nakladatelství Archa 90 vydalo ve světové edici pouhých 868 výtisků faksimile a 111 miniatur se stříbrnou medailí (cena 11 111 Kč).

Objednávky přijímáme na moravec@archa-90.cz nebo telefonicky na 736 632 404, kde Vám také poskytneme podrobnější informace o faksimile. Zároveň si můžete domluvit termín, kdy si faksimile prohlédnete.

.......................................................................................................................

Fasimile Hodinek knížete Rohana je na Hradě vedle faksimile Velislavovy bible
Prezident Václav Klaus dostal faksimile č. 1

Ve středu 15. listopadu 2008 dostal prezident Václav Klaus faksimile č. 1 unikátního rukopisu Horae principii de Rohan neboli Knihy hodinek knížete de Rohan.

Toto dílo vzniklo kolem roku 1500 a můžeme je považovat za ztracený rukopis knížete Rohana, jehož rod strávil část života v českých zemích. Jedná se o bohatě iluminovaný rukopis, při jehož vzniku bylo použito práškové zlato a v nakladatelství Archa 90, které v edici Miraculum Octavum Mundi vydává faksimile starých manuscriptů, se rozhodli, že tuto knihu zhotoví použitím soudobých tiskových technik se zlatou ražbou.

Jedná se o náboženské texty, přesněji o jakýsi „návod“ pro středověkého člověka, kterak se během dne a roku správně modlit. Na první pohled tedy nemají většího významu. Jsou to jen prosté modlitby. Nenajdete v nich hrdinské skutky skvělých rytířů ani pohanských bojovníků. A to je možná důvodem, proč se o tomto druhu středověké literatury příliš nemluví.

Fotoreportáž z předání faksimile Hodinek knížete Rohana


Prezident Václav Klaus s faksimile Hodinek knížete Rohana


Faksimile Velislavovy bible má na Hradě čestné místo - teď jí budou společnost dělat i Hodinky knížete Rohana.


Jednatel společnosti Archa 90 Zděnek Stejskal si prohlíží faksimile Velislavoy bible, kterou nakladatelství věnovalo prezidentovi koncem roku 2007.

Zdroj: www.archa-90.cz