Film světový
Zemřel autor Jurského parku Michael Crichton
V úterý 4. listopadu 2008 zemřel věku 66 let ve Spojených státech americký spisovatel, scénárista a filmový a televizní producent Michael Crichton (* 23. 10. 1942).
 
Podrobnosti o příčině úmrtí nejsou známy. Podle agentury Reuters spisovatel zemřel v Los Angeles.

Autor řady bestsellerů, například románů Kmen Andromeda nebo Kongo, se nejvíce proslavil scénářem k filmu Jurský park.

Napsal mnoho knih, zejména se sci-fi tematikou, které byly přeloženy do přibližně třiceti jazyků, některým z nich se dostalo i úspěšného televizního ztvárnění (Jurský park, Pojídači mrtvých). Podílel se na vytvoření úspěšného seriálu Pohotovost. Ve svém díle v mnoha případech dobře zužitkoval své vzdělání v oboru medicíny a antropologie.

Autor: MiM
Zdroj: www.michaelcrichton.com
Zdroj snímku: www.starpulse.com
Zdroj ilustrace: www.scifiworld.cz
..........................................................................................


Američtí filmoví kritici ocenili britský film Happy-Go-Lucky

Britskému filmu Happy-Go-Lucky režiséra Mikea Leighta udělila americká The National Society of Film Critics (Národní společnost filmových kritiků) hned čtyři ocenění.

Režisér Mike Leigh
Zdroj snímku: www.bfi.org.uk

Mike Leigh (* 2. 2. 1943) byl vyhlášen nejlepším režisérem a scénáristou, Sally Hawkins(ová) (* 27. 4. 1976) nejlepší herečkou a Eddie Marsan (* 1968) nejlepším hercem ve vedlejší roli.

Sally Hawkins
Zdroj snímku: http://z.about.com

Hollywoodská hvězda Sean Penn (* 17. 8. 1960) si odnesl ocenění jako nejlepší herec za roli ve filmu Milk a izraelský animovaný snímek Waltz With Bashir se stal nejlepším filmem. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Hannah Schygulla (* 25. 12. 1943) za úlohu ve filmu The Edge of Heaven.



Eddie Marsan
Zdroj snímku: http://static.guim.co.uk

Snímek Man on Wire, který zachycuje historii pokusu, při kterém odvážný provazochodec před 25 lety přešel po napnutém laně mezi budovami Twin Tovers v New Yorku, si odnesl ocenění za nejlepší dokumentární film.

Plakát k filmu Waltz With Bashir
Zdroj: http://community.movie-infos.net

Dva filmy, které jsou nominovány na Oscara, a to Eastwoodovo (* 30. 5. 1930) Gran Torino a The Corious of Benjamin Button režiséra Davida Finchera (* 28. 8. 1962) s Bradem Pittem (* 18. 12. 1963) v hlavní roli, zůstaly bez ocenění.

The National Society of Film Critics tvoří filmoví kritici a žurnalisté píšící o filmu z předeních amerických novin a časopisů, včetně magazínu Time.

Autor: MiM


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Russell Crowe: Mlátil lidi na potkání!

„Už nejsem žádný výtržník a rváč!“ prohlašuje Russell Crowe (* 7. 4. 1964). Historický velkofilm Gladiátor natáčel ještě za svých starých zlatých drsňáckých časů.

Russel Crowe se usilovně snaží setřást svou image zlého muže: „Už nejsem žádný cholerik!" tvrdí. Jenomže celý svět si moc dobře pamatuje, jak před třemi lety hodil telefonem po recepčním v newyorském hotelu a pobyl si pak pár hodin v policejní cele. Anebo jak před šesti lety seřval britského televizního producenta, který nechal sestříhat jeho projev na předávání cen Britské filmové akademie. "Ale to už prý bylo hrozně dávno," říká Crowe. A navíc, prý jsme ho tehdy tak úplně správně nepochopili: „Lidi si někdy špatně vykládají můj smysl pro humor. To, co chci říct, napsané na papíře tak nevyzní, humor z toho vyprchá a co bylo původně míněné jako  vtip, vypadá jako záchvat vzteku." (No, nevím, upřímně řečeno si neumím představit, jak by si někdo mohl splést vtipkování a ránu pěstí.) V každém případě, nyní chce být Russell Crowe především vzorným manželem a tátou - přesně tak jako jeho hrdina ve starověkém velkofilmu Gladiátor. (Zatímco jeho hrdinovi v tom bránil především fakt, že jeho rodinu nechal vyvraždit samozvaný císař, sám Russell si může stěžovat leda tak na pracovní vytížení.)

V minulosti Russell proslul také jako značně problematický herec, který měl sklon neustále se o něčem dohadovat s režiséry. V posledních letech to řeší tak, že už pracuje jen s režiséry, které dobře zná a se kterými si rozumí. Především pak s Ridleym Scottem (* 30. 11. 1937), se kterým po Gladiátorovi natočil filmy Dobrý ročník, Americký gangster a Labyrint lží. Možná si navzájem padnou do noty i proto, že R. Scott je stejně vyhlášený protiva a drsňák jako Crowe. „Sedmdesát procent času při natáčení se hádáme," tvrdí Crowe. „Ale vždycky se nakonec nějak dohodneme. Jeden dá druhému za pravdu a většinou je to v zájmu logiky nebo dramatičnosti nebo zdravého rozumu" dodává Ridley Scott. Na otázku, jestli se jejich spolupráce v něčem podobá manželství, Scott suše odvětil pouze: „Ne." Není divu: on sám je dvakrát rozvedený, zatímco jeho vztah s Russellem Crowem stále úspěšně pokračuje.

Autorka: Daria Nečasová
Zdroj: http://prepni.centrum.cz
Zdroj snímku: http://shoprisingstars.com
.......................................................................................


O nominaci na Oscara usiluje čtrnáct animovaných filmů

Americká Akademie filmových umění a věd zveřejnila seznam čtrnácti animovaných filmů, které usilují o nominaci na Oscara: Bolt, Delgo, Horton, Lovci draků, Cesta na Měsíc 3D, Igor, Kung Fu Panda, Madagascar 2, $9.99, Sukai kurora (Sky Crawlers), Sutorejia: Mukô hadan (Sword of the Stranger), The Tale of Despereaux, Wall-E a Waltz with Bashir.

Podle pravidel Akademie z nich vzejde maximálně trojice nominovaných. Tři nominace v kategorii animovaných filmů Akademici vybírají v roce, ve kterém se přihlásí minimálně osm kandidátů a zároveň je jich méně jak šestnáct. Pokud animované filmy splňují podmínky. mohou se ucházet o nominace i v jiných kategoriích jako například Nejlepší fiml nebo Nejlepší cizojazyčný film.

Z výše uvedené čtrnáctky však filmy Bolt, Delgo, Lovci draků, $9.99, Sukai kurora, The Tale of Despereaux a Waltz with Bashir zatím nesplnily podmínku uvedení v oblasti Los Angeles, kterou se kvalifikují do hlasování.

Nominace budou vyhlášeny 22. ledna 2009 a slavnostní ceremoniál 81. ročníku udělování Oscarův bude přesně o měsíc pouději - 22. ledna 2009.

Autor: MiM
Zdroj. www.oscars.org

Zdroj plakátů: www.thefilmprojector.files.wordpress.com; www.iwatchstuff.com; www.sentieriselvaggi.it